feet

Apie blogą kvapą batuose…

Ar vilkėtumėte marškiniais, kuriuos skalbtumėte taip dažnai, kaip valote savo batų vidų? Iš tiesų, juk neretai batais avime net ir daugiau nei po 8 val. per dieną, tačiau jų vidų valome retai. Ilgalaikis avėjimas ir reta bei netinkama batų vidaus priežiūra sudaro puikias sąlygas susidaryti nemaloniam kvapui, kuris ne vienam riečia nosį vos tik jį užuodus.

 

Mitas: prakaitas yra nemalonaus kvapo priežastis 

Labai daug žmonių galvoja, kad blogo pėdų kvapo priežastis – prakaitas. Tačiau iš tikrųjų, faktai byloja visai priešingai.

Prakaitas iš esmės yra vanduo su druskomis, todėl savaime jis yra bekvapis. Bet jis sukuria naudingą aplinką veistis bakterijoms, kurios minta prakaitu ir išskiria blogą kvapą sukeliančias medžiagas.

Šios bakterijos natūraliai randamos ant odos kaip žmogaus floros dalis. Įprastai jos nėra kenksmingos, bet prakaitas sudaro joms puikią mitybinę terpę. Šie mikrobai suskaido prakaite esančius baltymus ir riebalus, todėl atsiranda nemalonus kvapas. Kuo daugiau bakterijų ant odos ir kuo didesnis baltymų ir riebalų kiekis prakaite, tuo kvapas stipresnis ir aitresnis.

Bakterijos, o ne prakaitas sukelia blogą kvapą batuose

Ne pats prakaitas, o bakterijos sukuria blogą kvapą ir nemalonius pojūčius

Nors prakaituoja visas kūnas, bet kojų išskiriamas prakaito kvapas labiausiai pastebimas ir, deja, ne gerąja prasme

Iš viso, kūne yra apie 2-3 milijonus prakaito liaukų. Paduose ir delnuose išskiriamas prakaito kiekis yra labai panašus. Tačiau, kodėl tuomet ant delnų esantis prakaitas neskleidžia nemalonaus kvapo?
Pasirodo, kaltininkais laikomi ir kojinės bei batai. Deja, ant pėdų besikaupiantis prakaitas negali taip lengvai išgaruoti, kaip ant delnų – jis kaupiasi ant odos ir kojinėse. Jeigu dėvimi batai su bloga ventiliacijos sistema ar mūvima tomis pačiomis kojinėmis keletą dienų, tikėtis, jog bakterijos nebus pasidarbavusios – naivu. Juk šiems mikrobams patinka tamsios ir drėgnos vietos, o nuolatinis prakaitas tik sudaro palankesnes mitybos ir veisimosi sąlygas.

Beje, kojinių sudėtis taip pat turi įtakos pėdų kvapui. Rinkitės medvilnines ar iš vilnos pagamintas kojines, nes jos praleidžia daugiau oro, nei poliesteris ir nailonas – dažniausiai kojinių sudėtyje esančios medžiagos.

Kadangi kojinės sugeria pėdų išskiriamą prakaitą, mūvėti jomis uždaroje avalynėje – privalu. Nes batų avėjimas be kojinių gali paskatinti intensyvesnį prakaitavimą ir padidinti blogą kvapą sukeliančių bakterijų aktyvumą.

Delnuose yra beveik tiek pat prakaito liaukų, kaip ir pėdose

Ant delnų kaupiasi tiek pat prakaito, kaip ir ant pėdų, tačiau nejuntama nemalonaus kvapo

Pagrindinės kaltininkės – brevibakterijos

Pėdų kvapas dažnai apibūdinamas labai skirtingai: vieniems jis atrodo labai intensyvus, sūrus, o kai kuriems jis panašus į salyklinio acto aromatą. Na, o trietiems pėdų kvapas asocijuojasi net su amoniaku. Kaip mes sakome: “Dėl kvapo nesiginčijama” :).

Pagrindinės nemalonaus pėdų kvapo kaltininkėmis laikomos brevibakterijos. Virškindamos negyvos pėdų odos likučius, jos amino rūgštį metioniną paverčia į metantiolį,  turintį rūgšties aromato. Todėl ir jaučiamas aitrokas pėdų kvapas.

Šiek tiek įdomybių

Brevibakterija yra labiau žinoma dėl savo  išskirtinio aitrumo, kuris būdingas Limburger, Bel Paes, Port du Salut, Pàlpusztai ir Munster sūriams.

2006 m. Bart Knols buvo apdovanotas Nobelio premija, nes jis įrodė, kad uodų pateles vienodai traukia Limburger sūrio ir žmogaus prakaito kvapai.

Kaip išvengti nemalonaus kvapo batuose 

Paprasčiausias būdas – reguliariai plauti kojas vandeniu ir muilu. Geriausiai rinktis medvilnines ar vilnones kojines. Odiniai batai būtų didelis privalumas, tačiau jei nėra galimybių jų įsigyti – naudokite odinius vidpadžius. Vasarą avėkite kuo atviresnėmis basutėmis, kad prakaitas turėtų kur išgaruoti. Na, o kojines ir pėdkelnės reikėtų plauti kasdien, net jei nejuntama blogo kvapo.

Kojų vonelės rekomenduojamos norint sumažinti pėdų prakaitavimą

Jeigu vargina intensyvus prakaitavimas, galite išbandyti jonažolių ar ąžuolo žievės nuoviro voneles

Jeigu vargina intensyvus prakaitavimas, galima išbandyti ąžuolo žievės ar jonažolių nuoviro voneles. Nusausinę kojas nepamirškite pėdų pasitepti specialiu prakaitavimą stabdančiu kremu.

Suskeldėję kulnai yra vienas iš infekcijos šaltinių, todėl reguliariai pašalinkite negyvos odos likučius nuo kulnų pemza ir naudokite kojas drėkinantį kremą.

Svarbiausias patarimas – tinkamai prižiūrėkite batų vidų. Juk bakterijoms patinka šilta ir drėgna aplinka, todėl išnaikinę bakterijas batuose, atsikratysite ir nemalonaus pėdų kvapo.

Gera žinia: turime efektyvią priemonę – Cyber Clean švariklį Batų vidui. Jis sunaikina batų viduje esančias bakterijas, todėl išnyksta nemalonus kvapas. Be to, jo sudėtyje yra grybelines infekcijas gydančio vaisto. Taigi su švarikliu ne tik išvengsite nemalonaus kvapo, bet ir apsisaugosite nuo grybelio ir kitų infekcijų.

Atsikratyti blogo kvapo nėra sunku

Tinkamai prižiūrint batų vidų, susidoroti su blogu kvapu – visai paprasta

Nemalonus kvapas – varginanti ir diskomfortą sukelianti problema. Tačiau laikantis paprasčiausių higienos taisyklių ir tinkamai prižiūrint batų vidų, susidoroti su blogu kvapu – visai paprasta.

Apie mus | Blogas | Produktai  | Kokybė  | Pirkimo taisyklės | Pristatymo sąlygos | Naujienlaiškis | Kontaktai  |